zdjęcia z uroczystości 24.08.2013     Homilia J.E. Stanisława Gądeckiego     Film      Inne linki

WARSZAWSKA PROWINCJA KARMELITÓW BOSYCH

Dom Rekolekcyjno-Formacyjny pw. śśw. Teresy od Jezusa

Budowa klasztoru w ZWOLI koło Zaniemyśśla

  Z "Gazety Średzkiej": (1)

Arcybiskup poświęci kamień węgielny pod klasztor: Zwola

Dodano: 2013-08-24, 11:47,

W sobotę odbędzie się uroczyste poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod przyszły klasztor karmelitów bosych. Uroczystości przewodniczył będzie arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański W Zwoli koło Zaniemyśla od dwóch lat powstaje klasztor karmelitów bosych.
Kim są karmelici?
Nazwa i początki Zakonu Karmelitów Bosych związane są z Górą Karmel w Palestynie. Począwszy od św. proroka Eliasza, na przestrzeni wieków przebywali tam pustelnicy pielęgnując ducha modlitwy i służąc ludziom. Za patronkę obrali sobie Maryję, która stała się dla nich siostrą. W XIII wieku regułę życia nadał pustelnikom św. Albert, patriarcha Jerozolimy. W XVI wieku w Hiszpanii zakon został zreformowany przez św. Teresę od Jezusa i św. Jana od Krzyża. Pod koniec XIX wieku duchowość karmelitańską ubogaciła swoją "małą drogą" św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Do Polski karmelici bosi przybyli w 1605 roku. Drugim świętym po Janie od Krzyża jest Polak - św. Rafał Kalinowski. Jak podają zakonnicy, również Karol Wojtyła w swej młodości pragnął wstąpić do Karmelu. Już jako papież Jan Paweł II wielokrotnie odwoływał się do duchowości Karmelu i jego świętych, z którymi czuł się głęboko związany. Dlaczego święta Teresa od Jezusa? Decyzja o budowie klasztoru i Domu Rekolekcyjno - Formacyjnego pod wezwaniem Świętej Teresy od Jezusa zrodziła się w perspektywie zbliżającego się jubileuszu pięćsetnej rocznicy urodzin św. Teresy od Jezusa (Teresy z Avila), który przypada za dwa lata. Święta Teresa z Ávili, nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką lub Teresą Hiszpańską, właściwie nazywała się Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada. Urodziła się 28 marca 1515 w Gotarrendura (Ávila) w Hiszpanii, a zmarła 4 października 1582 w Alba de Tormes w Hiszpanii. Była hiszpańską mistyczką, karmelitanką, teologiem życia kontemplacyjnego oraz pisarką, której dzieła są perłami literatury hiszpańskiej. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych. 40 lat po śmierci została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. W roku 1970, została uznana doktorem Kościoła przez papieża Pawła VI. Budowa w Zwoli Obiekt budowany jest w Zwoli koła Zaniemyśla. Nowy klasztor buduje Warszawska Prowincja Karmelitów Bosych, która ma klasztory m.in. w Warszawie, Sopocie, Wrocławiu i Łodzi, ale także w mniejszych miejscowościach (Drzewinie, Gorędzieju i Zamarte) oraz poza granicami Polski - głównie na wschodzie (na Syberii, a także w Mińsku czy Pińsku), ale także w Rzymie i na Florydzie oraz w Afryce. Karmelici bosi od prawie 400 lat są także obecni w Poznaniu, gdzie mają klasztor przy ul. Działowej na Wzgórzu Św. Wojciech, naprzeciwko kościoła św. Wojciech z Kryptą Zasłużonych Wielkopolan. Przy poznańskim klasztorze mieści się seminarium duchowne. Budowę w Zwoli rozpoczęto uroczyście prawie dokładnie dwa lata temu - 26 sierpnia 2011 roku. Pod koniec listopada 2011 roku zalano fundamenty. Na tym zakończono pierwszy etap budowy. W ubiegłym roku, 13 września, rozpoczęto realizację drugiego etapu. Do końca 2012 wzniesiono mury Domu Rekolekcyjnego.
Planowany klasztor to spore przedsięwzięcie. Dom Rekolekcyjno - Formacyjny ma mieć kaplicę (123 miejsca w ławkach), chór zakonny (kaplicę modlitw zakonników), aulę (miejsce spotkań i konferencji dla około 60 osób), furtę z rozmównicą, bibliotekę z czytelnią, 21 pokoi dla 40 rekolektantów, dwa pokoje dla pięciu rekolektantów niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, sześć cel zakonników, osiem cel postulantów oraz kaplicę rekolekcyjną. W skład klasztoru wchodzić będą również budynki gospodarcze. Powierzchnia budynku głównego to 2330 m kw., a kubatura to prawie 11,5 tys. m sześć. Długość budynku to 59 m, szerokość - 33 m, a wysokość - 19,5 m. O. Juliusz buduje Budową klasztoru w Zwoli kieruje ojciec Juliusz Wiewióra, czyli o. Juliusz Maria od Miłosierdzia Bożego OCD. Od dwóch lat spotkać go można w Zaniemyślu, ale także w Środzie i okolicach, gdzie prezentuje ideę budowy klasztoru koło Zaniemyśla. Pojawia się m.in. na spotkaniach opłatkowych rzemieślników w Środzie.
Jak o. J. Wiewióra pisze w zaproszeniu na sobotnią uroczystość - prace na budowie trwają, a wznoszona jest obecnie część zachodnia klasztoru. Wielkim pragnieniem karmelitów bosych jest postawienie całego obiektu w stanie surowym do końca tego roku. Jak dodaje o. Juliusz - "potrzeba wielkiej modlitwy, prosimy pokornie o nią." Warszawska Prowincja Karmelitów Bosych zbiera cały czas środki na budowę klasztoru. W każdą czwartą środę miesiąca, o godzinie 18:00, w kościele oo. karmelitów bosych w Poznaniu przy ul. Działowej 25, zakonnicy modlą się w intencji wszystkich ofiarodawców. Uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod klasztor odbędzie się w sobotę 24 sierpnia, a rozpocznie o godz. 16:00 na Zwoli. Na uroczystość z Poznania wyjedzie autokar, który dowiezie chętnych na plac budowy, a potem odwiezie ich do Poznania.
J. Krzeminski